Barış Haznedar

(Kimya Mühendisliği 1998 mezunu), W.R. GRACE Türkiye , Ortadoğu ve Hindistan Bölge Operasyonları Müdürü
Öncelikle bölümümüzden bağımsız olarak Boğaziçi Üniversitesi’nin her öğrenciye kattığı bir büyük artıyı vurgulayarak başlamak gerek: Bugünün iş hayatında başarıya giden en önemli etken “insan ilişkileri” ve Boğaziçi Üniversitesi’nin hangi bölümünde eğitim alırsanız alın, okulumuzun bu konuda öğrencilerine kattıkları tartışılmaz. Kimya Mühendisliği Bölümü’müze gelince Boğaziçi Üniversitesi’nin ve bölümümüzün çok uzun yıllardan bu yana yurt dışındaki üst seviye üniversiteler tarafından tanınıyor olması, yüksek lisans için yurt dışını tercih edecek öğrencilerimizin bu hedeflerini (çoğunlukla da burslu olarak) gerçekleştirmelerini sağlıyor. Sadece doktora yaparak akademik kariyerde ilerlemeyi düşünen öğrencilerimize değil, master yaparak daha sonra profesyonel hayata atılacak olan öğrencilerimize de bu imkanı kullanarak ufuklarını genişletmelerini öneriyorum.

Ayrıca BÜ Kimya Mühendisliği’nde “öğrenmeyi öğreniyorsunuz”, bu da iş hayatınız boyunca kariyerinizde yükseldikçe almanız beklenen yeni görevlere uyum sağlama sürecinde size çok yardımcı oluyor. İş hayatındaki rakipleriniz şaşkınlık ve bocalama devresini yaşarken sizler çoktan işe alışma evresini tamamlayıp çalıştığınız kurum için katma değer yaratmaya başlıyorsunuz.

BÜ Kimya Mühendisliği’nde edineceğiniz “bilgi paylaşımı ve sunum becerileri” de çok önemli. Çünkü bölümümüzde sadece işinizi iyi yapmanız değil, yaptığınız işin sunumunu nasıl hazırlamanız gerektiği de öğretilir. Günümüzde pek çok firma artık coğrafi organizasyon şemalarını değil, fonksiyonlara bağlı matriks organizasyon şemalarını benimsiyor. Bu organizasyon şeması içinde sizin üzerinde çalıştığınız bir işin içeriğini, bugüne kadar sizin bu konuda neler yaptığınızı, bundan sonra ne yapmayı düşündüğünüzü ve bunun için kimlerden nasıl bir yardım ve destek beklediğinizi başka insanlara da verimli bir şekilde anlatabilmeniz artık çok kritik bir başarı parametresi haline geldi.

Ama hepsinden önemlisi, BÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nde alacağınız “mühendislik formasyonu ve analitik düşünme yeteneği” sizlere hayatınızın her alanında en önemli kapıları açacaktır. Bu yetenek de sadece üretim veya ARGE gibi teknik görevlerde değil, satış pazarlamadan tutun lojistiğe kadar her alanda sizin bir birey olarak fark yaratmanızı sağlayacaktır. Çünkü hangi konuda olursa olsun, eğer büyük resmi görebilir ve sistemin (ister müşteri ilişkileri ve pazardaki rekabetin dengeleri olsun, ister bir fabrikanın üretim hattındaki darboğazların giderilmesinde olsun) nasıl çalıştığını çözerseniz başarı kaçınılmazdır...